جی اس ام آریا|استیو بالمر: به دنبال ساخت سخت افزارهای بیشتر


استیو بالمر: به دنبال ساخت سخت افزارهای بیشتر

روز گذشته استیو بالمر رئیس مایکروسافت در مصاحبه با بی بی سی تایید کرد که آنها تصمیم دارند سخت افزارهای بیشتری تولید کنند. وی در این مصاحبه گفت: «آیا این عادلانه است که بگویم ما به دنبال سخت افزارهای بیشتری هم هستیم؟ بدیهی است که ما به دنبال آن باشیم… هر جا که یک موقعیت و فرصت خوب و مهم برای وضع استانداردهای جدید ببینیم، بله، شیرجه می زنیم.»

البته انتشار چنین اخباری درباره علاقه مایکروسافت به بازار سخت افزار، می توانند نشانه های نگران کننده ای را برای شرکت های همکار این غول نرم افزاری به همراه داشته باشد. هنگامی که آقای بالمر در ژوئن گذشته از تصمیم شرکت مطبوعش برای تولید کامپیوترهای تبلت ویژه خودشان خبر داد، باعث جنب و جوش فراوانی در بازار گردید. همان ابتدا گفته شد که یکی از این تبلت ها عمر باتری بیشتری داشته و از پردازنده های ARM بهره می برد و دیگری با تکنولوژی اینتل تجربه ژرف تری از ویندوز را عرضه خواهد کرد.

تا به حال مایکروسافت تنها بر نرم افزار تمرکز داشته است و برای تولید سخت افزار به شرکای تجاری خود وابسته بوده. البته در این میان چند استثناء همچون کنسول های بازی ایکس باکس و سنسورهای کینکت به چشم می خورند.

البته این حرکات مایکروسافت بدون پاسخ نماند و مدیرعامل شرکت تایوانی ایسر در ماه آگوست طی مصاحبه با فیننشال تایمز گفت که سرفیس می تواند “تاثیر منفی بسیار بزرگی بر اکوسیستم PC دیگر شرکت های تولید کننده سخت افزار داشته باشد.” و اضافه کرد که وی با مایکروسافت در تماس خواهد بود تا در خصوص نگرانی های این چنینی به مذاکره بپردازند.

اما شرکتی مانند Dell (سومین کامپیوتر ساز بزرگ دنیا) نسبت به ایسر، چندان از این حرکت نگران نشد. Kirk Schell معاون گروه محصولات ویژه مصرف کننده و کلاینت شرکت دل به تازگی گفته بود:
«معرفی سرفیس برای اثبات یک مفهوم و تصور کلی کاملا ضروری بود، تا مقداری مردم را در خصوص آینده توسعه اپلیکیشن ها به هیجان آورده و هیاهویی در بازار راه اندازد. آنها سرمایه گذاری عظیمی را بر روی ویندوز ۸ انجام داده اند و این برای شان حیاتی است که همه چیز خوب پیش برود. لذا من احساس می کنم که سرفیس یک حرکت منطقی است که باید انجام می گرفت.»

تلفن سرفیس؟

پیش از ظهور اسمارت فون ها، مایکروسافت نیروی لازم برای حرکت بیش از ۹۵ درصد ابزارهای محاسبات شخصی دنیا را تامین می کرد. و اکنون برخی آمار از نزدیک شدن سهم مایکروسافت از ابزارهای محاسباتی به ۳۰ درصد خبر می دهند.

به همین دلیل حدسیات فراوانی در حال قوت گرفتن است که حرکت بعدی آقای بالمر ممکن است سفارش تلفن هوشمند مایکروسافتی باشد.

علی رغم بررسی های مثبت انگارانه، دستگاه هایی که از ویندوز فون ۷ بهره می بردند، در مدت زمان ژولای تا سپتامبر تنها توانستند سهم کمتر از ۴ درصدی بازار جهانی اسمارت فون را به دست آورند. Chris Green یکی از تحلیلگران ارشد تکنولوژی در موسسه Davies Murphy Group Europe اعتقاد دارد که پیش از این به صورت مخفیانه کار بر روی تلفن سرفیس یا Surface Phone در مایکروسافت آغاز شده. اما اضافه می کند که چنین محصولی شاید هیچ گاه به بازار عرضه نگردد. وی می گوید:
«مایکروسافت در حال حاضر سرمایه گذاری بسیار سنگینی را برای موفقیت نوکیا با عرضه گوشی های ویندوز فون انجام داده، اما نمی تواند اجازه دهد که شکست آنها، باعث در هم کوبیدن و نابودی پلتفرمش شود.»
نوکیا، اچ تی سی و سامسونگ اعلام کرده اند که اسمارت فون های جدیدشان را بر پایه سیستم عامل نوظهور ویندوز فون ۸ (که از هفته آینده عرضه می شود) برای فروش آماده کرده اند. این محصولات همانند همتایان شان در دنیای کامپیوترهای شخصی، شباهت بسیاری به هم داشته، از هسته سیستم عامل یکسانی بهره برده و نرم افزارهای مشابهی خواهند داشت.
آقای Green می افزاید: «احتمال خیلی کمی وجود دارد که در صورت عدم موفقیت شرکای سخت افزاری مایکروسافت، مانند نوکیا و بقیه ویندوز فون سازان، این شرکت راسا وارد عمل شده و اسمارت فون ویژه خود را عرضه کند.»
البته آقای بالمر در مصاحبه خود اشاره مستقیمی به ماهیت برنامه های آینده خود نکرد و تنها چیزی که به بی بی سی گفت، این بود که «ما خودمان را ملزم به ادامه مسیری می دانیم که بتوانیم هم کاری را که لازم است در عرصه ابداعات سخت افزاری، نرم افزاری یا کلود انجام دهیم تا دیدگاه ها و طرح کلی ما را به پیش ببرد.»
فعلا تنها محصولی که از عرضه آن توسط مایکروسافت می توان با اطمینان سخت گفت، دو نسخه سرفیس با ویندوز ۸ پرو و ویندوز آر تی هستند که امروز وضعیت نهایی شان مشخص می شود. با این اوصاف، اکنون دیگر باید منتظر داستان های بعدی مایکروسافت و شایعات جدید درباره سخت افزارهای احتمالی این شرکت باشیم. پیش بینی شما درباره محصولات آینده این غول نرم افزاری دنیا چیست؟

منبع : نارنجی